Aranżacja biura dla informatyka – na co zwrócić uwagę tworząc miejsce pracy dla web developera lub programisty

Web developerzy i programiści są dzisiaj jednymi z najbardziej poszukiwanych pracowników na rynku. Z tego względu specjaliści IT mogą przebierać w ofertach – nierzadko biorą pod uwagę również takie atuty jak komfortowe biuro zaaranżowane w ciekawym stylu. Co więcej warto podkreślić, że praca informatyka jest bardzo wymagająca, a odpowiednia aranżacja nie tylko przekłada się na większy komfort, ale również na większą efektywność pracy.

Typowy informatyk nie szuka pracy – to praca sama przychodzi do niego. Z tego względu specjaliści IT nie muszą patrzeć tylko na wysokość zarobków, niewiele mniej istotnym parametrem jest zdrowa atmosfera i dobre warunki w miejscu pracy. Co więcej informatycy postrzegani są jako dość hermetyczne środowisko – w tej branży wyjątkowo często pracownicy polecają bądź odradzają konkretne firmy jako miejsca zatrudnienia.

Ergonomiczna aranżacja biura dla informatyka – inwestycja w rozwój firmy

Analizy rynku pracy pokazują, że wciąż brakuje specjalistów IT, a na przestrzeni kolejnych lat ten problem może dodatkowo się pogłębiać. Firmy informatyczne muszą zabiegać o pracowników oferując im coś więcej niż konkurencyjne zarobki. Istotne jednak okazuje się nie tylko pozyskanie nowych specjalistów, ale także utrzymanie w firmie pracowników już zatrudnionych.

Jednym z atutów, który pozwala zmniejszyć rotację pracowników w firmie jest sprzyjająca pracy aranżacja biura i udostępnienie ergonomicznych i komfortowych stanowisk. A warto podkreślić, że mniejsza rotacja, to również stabilniejsza pozycja firmy i szybszy rozwój. Tym samym odpowiednia aranżacja przekłada się na korzyści nie tylko dla pracowników, ale dla całego przedsiębiorstwa.

Aranżacja biura dla informatyka powinna wspomagać efektywność

Specjaliści od IT wykonują pracę, która wymaga szczególnego skupienia. Wszelkiego rodzaju czynniki rozpraszające okazują się w ich wypadku wyjątkowo problematyczne. Odwrócenie uwagi skoncentrowanego na pracy programisty może skutkować tym, że ponowne wdrożenie do zadania potrwa nawet kilkadziesiąt minut – tym samym gwałtownie spadnie jego efektywność. Z drugiej strony sondy przeprowadzone na specjalistach sektora technologicznego pokazują, że takim pracownikom zależy na elastyczności – mile widziana jest przez nich możliwość wyboru czy danego dnia będą pracować na otwartej przestrzeni czy też w kameralnym biurze. Złotym środkiem pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami są oddzielne stanowiska pracy, ale znajdujące się w na tyle bliskim sąsiedztwie z pozostałymi biurkami, że komunikacja pomiędzy zespołem nie stwarza problemu.

Niemniej jednak trzeba pamiętać, że wśród pracowników branży IT istnieje wiele specjalizacji. Inne wymagania będzie mieć programista, który zazwyczaj ceni ciszę i spokój, a zupełnie inne administrator systemu, którego praca często wymaga konsultacji z innymi członkami zespołu.

Aranżacja biura dla informatyka – ergonomia ponad wszystko

Niezależnie od tego czy miejsce pracy specjalisty IT znajduje się w przestrzeni typu open-space czy w oddzielnym biurze, najważniejsza okazuje się ergonomia stanowiska. Praca programisty, web developera i administratora systemu jest bowiem zwykle bardzo statyczna i nierzadko wymaga wielogodzinnego skupienia przed komputerem. Tymczasem to właśnie ergonomia zapewnia komfort podczas siedzącej pracy i jednocześnie eliminuje ryzyko pojawienia się powiązanych z nią schorzeń – bolesnych skurczy, drętwienia nóg, a nawet trwałych skrzywień kręgosłupa.

Podsumowując – w aranżacji biura dla informatyka nie powinno zabraknąć biurka z regulowaną wysokością blatu i nóg, które umożliwi zmianę pozycji i postawy w trakcie długiego dnia pracy. Równie ważny jest ergonomiczny fotel z wygodnymi podłokietnikami, który pozwoli regulować podparcie lędźwi, a dzięki wysuwanemu siedzisku umożliwi stabilne podparcie nóg.

Na koniec warto podkreślić jedną ważną rzecz. Firma, która dba o pracownika może liczyć na to, że pracownik zadba o jej klientów. Pamiętajmy bowiem, że zaangażowanie i odpowiedzialność powinny zawsze działać w dwie strony.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go znajomym: