Aranżowanie przestrzeni w firmie – współczesne biuro to coś znacznie więcej niż miejsce pracy

Oprócz walorów estetycznych, odpowiednio przemyślana aranżacja biura może przełożyć się na wzrost kreatywności i efektywności pracowników. Ważne przy tym jest, by projekt odpowiadał na potrzeby firmy i stanowił spójny do jej identyfikacji element wizerunku marki.

Nowo zatrudniani pracownicy zwykle wyrażają chęć obejrzenia biura, w którym będą pracować, jeszcze przed podpisaniem umowy z daną firmą. Ta tendencja sprawia, że dzisiaj nie tylko wielkie przedsiębiorstwa przykładają wagę do wyglądu przestrzeni pracy. Również firmy z sektora MŚP dbają o to, by ich powierzchnie biurowe powstawały w zgodzie z zasadami ergonomii i by ich wygląd stanowił wizytówkę reprezentowanej marki.

Dobrze zaprojektowane biuro czyli jakie?

Meble pracownicze EVOTworząc aranżację przestrzeni w firmie, trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów, spośród których najważniejsze okazują się estetyka, ergonomia oraz elastyczność.

Pierwszy z nich – estetyka ma ogromne znaczenie nie tylko w kontekście komfortu i jakości pracy zespołu, ale również wizerunku firmy w oczach klientów i kontrahentów. Pierwsze wrażenie można bowiem zrobić tylko raz, a ładne i zadbane biuro sugeruje gościom, że mają do czynienia z profesjonalną firmą o stabilnej pozycji na rynku. Warto przy tym podkreślić rolę spójności – projekt aranżacji powinien korespondować z najważniejszymi wartościami, którymi kieruje się firma. Zupełnie inaczej powinno bowiem wyglądać biuro ultra kreatywnej agencji marketingowej, a inaczej poważanej kancelarii.

Kolejna cecha – ergonomia ma największe znaczenie w odniesieniu do komfortu pracowników. Choć wygląd biura przekłada się na efektywność zespołu, dla każdego użytkownika biura jeszcze ważniejsza okazuje się wygoda związana z korzystaniem z niego. Ergonomicznie zaprojektowane biuro pozwala zminimalizować zmęczenie pracowników, wspomaga efektywną organizację zadań, a także zmniejsza ryzyko pojawienia się w przyszłości chorób zawodowych. Warto zauważyć, że osoby zatrudnione w firmach, przykładających wagę do zasad ergonomii mają zwykle lepsze samopoczucie po skończonej pracy. Tym samym o wiele chętniej przychodzą do firmy następnego dnia.
Co więcej, zgodnie z nowymi tendencjami coraz częściej w biurach powstają strefy odpoczynku, które stwarzają namiastkę domowej atmosfery. Choć taka przestrzeń np. w kancelariach prawnych jest rzadko spotykana, w firmach IT lub analitycznych powoli staje się standardem. Wspomniane strefy zachęcają do odpoczynku dużą liczbą miękkich siedzisk o różnej formie i wyciszoną atmosferą. Często spotyka się również zaaranżowane na potrzeby rozmów telefonicznych budki.

W bieżących trendach w dziedzinie aranżacji przestrzeni w firmach duży nacisk kładzie się również na elastyczność. W kontekście aranżacji tę cechę należy rozumieć jako swego rodzaju wszechstronność nowo zaprojektowanej przestrzeni. Nowoczesne biura nie powinny bowiem pełnić jedynie roli miejsca wykonywania pracy o z góry narzuconych wąskich ramach. W dzisiejszych realiach potrzeba przestrzeni sprzyjających efektywności w czynnościach o różnym charakterze. Trzeba przy tym zaznaczyć, że wspomniana elastyczność dla każdej firmy może mieć inny wymiar – jako przykłady można podać spełnienie wszystkich potrzeb pracowników na zupełnie odmiennych stanowiskach bądź zaadaptowanie przestrzeni pracy również na okoliczności spotkań. Warto w tym miejscu również wspomnieć o tendencji aranżowania niezobowiązujących przestrzeni, w których można nie tylko odpocząć, ale również popracować w „luźniejszym” otoczeniu. Takie miejsca idealnie sprawdzają się jako pomieszczenia bądź strefy do przeprowadzania spotkań wewnętrznych. Ich aranżacja sprawia, że uczestnicy czują się swobodnie – niezobowiązującej atmosferze sprzyjają miękkie, tapicerowane siedziska, kanapy, pufy, fotele, kąciki rozmów oraz ekrany do separowania przestrzeni.

Nasze realizacje SysRepublic

Fot. Aranżacja biura Sysrepublik

Aranżowanie przestrzeni w firmie w ramach usług fit-out – najlepsza odpowiedź na oczekiwania i wymagania Klienta

Aranżacje typu fit-out to kompleksowe usługi projektowania wnętrz – od doradztwa i stworzenia koncepcji biura, przez wykonanie, a na końcu dostarczenie mebli i innych elementów wyposażenia. Innymi słowy – w przypadku aranżacji typu fit-out wszystkie prace związane ze stworzeniem nowej przestrzeni biura wykonywane są przez jedną firmę. Summa summarum wiąże się to ze sprawniejszą komunikacją na każdym etapie realizacji – zarówno tej odbywającej się na linii Klient – biuro projektowe, jak i pomiędzy poszczególnymi pracownikami działającymi przy przedsięwzięciu. Warto podkreślić, że wstępem do stworzenia aranżacji typu fit-out jest zawsze wnikliwy wywiad z Klientem, w trakcie którego projektant dokładnie analizuje wiele parametrów przekładających się na system pracy w danym biurze – chociażby strukturę firmy, wyróżniki branży i przedsiębiorstwa, procesy wewnętrznej komunikacji czy wizerunek, jaki ma towarzyszyć marce.

W przypadku powierzchni fit-out zostają spełnione nie tylko ogólne standardy związane z wyżej wspomnianą ergonomią, estetyką i elastycznością, ale co o wiele bardziej istotne – bardzo specyficzne i indywidualne wymagania Klienta. By dowiedzieć się więcej na temat tego typu realizacji, zapraszamy do zakładki Aranżowanie powierzchni typu fit-out.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go znajomym: