Projektowanie biur z pomysłem: Ergonomia w miejscu pracy

O ergonomii mówi się coraz częściej, odkąd jasne stało się, że komfortowe stanowisko pracy, oznacza dla danej firmy więcej niż tylko wygodę dla jej pracowników. Dziesiątki badań potwierdziły, że ergonomiczne stanowisko ma olbrzymi wpływ na efektywność wykonywanych przez pracowników zadań i obowiązków, a co za tym idzie – większe zyski dla firmy. Stąd też temat ten stał się kluczowy, gdy przychodzi czas na tworzenie powierzchni biurowych.

Projektowanie biur z pomysłem: Ergonomia w miejscu pracy

Jak sobie pościelesz…

Choć kiedyś powszechnie uważano pracę przed komputerem jako komfortowe warunki pracy, w dzisiejszych czasach wiemy już, jak dalekie jest to od prawdy. Zasiedziały tryb życia i praca biurowa w nieodpowiedniej pozycji mogą prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Pracownicy biurowi pracujący przy źle urządzonych stanowiskach cierpią na bóle pleców i ramion, dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego, kręgosłupa, pogarszający się wzrok i cały szereg urazów określonych w medycynie jako CTD (Cumulative Trauma Disorders).

 

 

Aranżacja powierzchni biurowych, czyli jak powinno wyglądać ergonomiczne stanowisko pracy?

Siedziska biurowe

Pozycja siedząca powinna być komfortowa i nie wymagać napięcia mięśni. W 8-godzinnym trybie pracy biurowej krzesło jest kluczowym meblem z punktu widzenia ergonomii, gdyż to na nim pracownik spędzi blisko 40 godzin każdego tygodnia. Dlatego powinno ono zapewniać wygodną pozycję ciała i być wyposażone w regulację wysokości siedziska oraz pozycji oparcia.

Monitor i ułożenie głowysiedziska biurowe ergonomia pozycja prawidłowa praca

Praca biurowa prawie zawsze związana jest z pracą z komputerem. Ustawienie laptopa bądź monitora determinuje ułożenie głowy i karku pracownika, który będzie z tego monitora korzystać. Nieprawidłowe usytuowanie monitora może mieć bardzo zły wpływ na mięśnie szyi, kręgosłup oraz wzrok pracownika. W prawidłowej pozycji monitor powinien być ustawiony na wprost użytkownika – w odległości od 40 do 75 cm od oczu, przy czym górna krawędź monitora powinna znajdować się nieco poniżej linii wzroku, a środek ekranu na linii tak zwanego „swobodnego patrzenia”.

Ergonomia a pracownik

Jeżeli pracownik zasiada przy nieergonomicznym i niekomfortowym stanowisku pracy, instynktownie przybierze pozycję, w której odciąży obarczone partie mięśni i kręgosłupa – często w wyniku tego garbiąc się, siedząc krzywo, zakładając nogę na nogę, podpierając się łokciem itd. Wpływa to nie tylko na pogorszenie jego zdrowia w dłuższym okresie, ale również na to, jak prezentuje się on w oczach innych pracowników i klientów.

 

Czy ułożenie ciała ma naprawdę duży wpływ na pracę?

A czy śpiąc w wygodnym łóżku, wyśpimy się tak samo, jak podczas równie długiej drzemki na Projektowanie biur z pomysłem: Ergonomia w miejscu pracypodłodze? Oczywiście, że nie. Nieprawidłowa pozycja ciała może być bardzo wyczerpująca i pozbawić każdego niezbędnej do działania energii. Okazuje się, że niewygodne stanowisko pracy sprawia, że efektywność pracy spada już zauważalnie po 3-ciej godzinie pracy. Pod koniec 8-godzinnego dni pracy w niekomfortowej pozycji efektywność ta spadnie jeszcze bardziej. Pracując na wygodnym stanowisku, pracownik zachowuje więcej energii, dzięki temu może ją poświęcić na swoje obowiązki i zadania – pozostając efektywny przez pełen czas pracy. Dlatego projektowanie przestrzeni biurowych traktuje ergonomię bardzo poważnie i wiele firm kładzie na nią duży nacisk, gdy zamawiają projektowanie przestrzeni biur u profesjonalistów.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go znajomym: