Zdrowie w biurze

Dobór mebli do biura, na co zwrócić uwagę , jak dobierać meble biurowe i wyposażenie do biura, żeby pomagały chronić nasze zdrowe zdrowo.

 Większość z nas spędza w pracy dużą cześć dnia. Najczęściej w pozycji siedzącej, rzadko wstając od biurka. Ponad 70% z nas pracuje w pozycji siedzącej.  Efektem takiej formy spędzania czasu  w pracy, są dosięgające nas choroby cywilizacyjne. Problemy z kręgosłupem, bóle głowy i pleców; cierpią stawy kolanowe; mogą pojawiać się żylaki.

 

Typowe problemy wywołane nieprawidłową pozycją przy monitorze         

 Na dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego uskarża się 50% badanych mężczyzn i 70% kobiet. Lekceważone z pozoru błahe dolegliwości mogą prowadzić do stanów zwyrodnieniowych w rejonie szyi, barków, nadgarstków i palców, okolicach ud oraz w krzyżowo-lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Medycyna wprowadziła pojęcie Cumulative Trauma Disorders jako określenie psychicznych i fizycznych urazów, występujących w stałym miejscu, a wywołanych biomechanicznym działaniem na specyficzną cześć ciała (plecy, ręce, kark, nadgarstki).

 

Czynniki zwiększające ryzyko powstawania CTD:

 Powtarzający się ruch, taki jak: pisanie na klawiaturze, ciągły ruch ręką i ramieniem przy pracy myszką, sięganie po dokumenty znajdujące się powyżej ramion

 • Nacisk na mięśnie i nerwy wywołany przez: zginanie nadgarstka i opieranie o powierzchnię, ciągły kontakt łokci z blatem, nacisk na mięśnie nóg spowodowany niewielką ilością miejsca
 • Nieprawidłowa postawa w trakcie pracy: brak możliwości położenia stóp płasko na podłodze, nieprawidłowa postawa, brak oparcia i podłokietników, nieprawidłowa wysokość siedzenia i blatu

Aby zapobiec schorzeniom warto zmieniać pozycje podczas pracy nawet kilkukrotnie podczas godziny.  Poniżej przedstawimy kilka rozwiązań stosowanych w biurach, które  pozwolą zapobiec lub ograniczyć  niedogodności, które spotykają nas podczas pracy.

 

 

 

 

 

 

 

Fotele biurowe – kilka informacji na jakie rozwiązania zwrócić uwagę, żeby znaleźć najlepsze rozwiązanie, które zapewni dobre podparcie dla kręgosłupa.

Oto schemat pokazujący prawidłową pozycję na krześle:

 

 

 

 

 

 

 

Na co zwrócić uwagę wybierając fotel do biura?

 • Fotele biurowe i gabinetowe dla zapewnienia stabilności wyposażone są w pięcioramienną podstawę z kółkami, które powinny być wyposażone w hamulce zapobiegające uciekaniu fotela.  Wybierając fotel, należy zwrócić uwagę, żeby kółka były dedykowane do powierzchni na której będą użytkowane. Zasada jest bardzo prosta: twarde kółka dobieramy do miękkiego podłoża np. wykładzina biurowa dywanowa; miękkie kółka stosujemy na twardych podłożach jak wykładzina PCV, płytka, kamień.  W podstawę fotela wbudowany jest teleskop, który służy do regulacji wysokości siedziska.   Standardowo pozwala na podniesienie siedziska do wysokości 135 cm. Dla osób wysokich dostępne są na rynku fotele z większym zakresem regulacji.
 • Stelaż wykonany ze stali lub aluminium polerowanego zapewni długą żywotność fotela, jak również spowoduje, że fotel będzie stabilny podczas użytkowania.
 • Siedzisko fotela powinno być tak dopasowane, żeby podparte było ok. 70% długości ud. Można to uzyskać za pomocą siedziska z regulowaną głębokością wysuwu.  Mechanizm synchro to funkcja umożliwiająca automatyczną, synchronizacyjną regulację oparcia i siedziska.
 • Oparcie musi być odpowiednio wyprofilowane, powinno sięgać powyżej łopatek i wyraźnie podpierać tę część pleców. Na wysokości odcinka lędźwiowo-krzyżowego powinno znajdować się regulowane podparcie. Dobrze wyprofilowane oparcie spowoduje, że kręgosłup będzie znajdował się w wygodnej pozycji „S”. Oparcie powinno być wyposażone w regulację wysokości, co pozwoli na dopasowanie profilu do wzrostu użytkownika. Ważna jest również możliwość regulacji odchylenia oparcia –  pozwala to na dopasowanie oparcia do pleców, odciążenie i na chwilę relaksu.
 • Obicie – obecnie producenci foteli proponują bardzo szeroki wybór tkanin, różnorodność wzorów, splotów, rodzajów materiałów. Te najbardziej przyjazne dla człowieka wykonane są z materiałów naturalnych np. wełna czy skóra. Dostępne są również oparcia wykonane z membrany/siatki, które idealnie dopasowują się do kształtu pleców i zapewniają dobrą wentylację i przepływ powietrza.
 • Podłokietniki to ważny element wyposażenia foteli biurowych. Odpowiednie podparcie ramion spowoduje odciążenie kręgosłupa.  Szeroki zakres regulacji pozwoli dopasować podłokietniki do wzrostu.
 • Zagłówek pozwala na chwilę odprężenia podczas pracy przy biurku.

 

Biurka z regulowaną wysokością blatu – wysokość biurka jest tak samo ważna jak wysokość fotela.

 • Rozwiązanie coraz częściej spotykane w biurach. Umożliwia wielokrotnie w ciągu dnia zmianę pozycji podczas pracy. Większość biurek ma standardową wysokość ok. 73 cm z możliwością delikatnej korekty w granicach ok. 1,5 cm. Co może być uciążliwe lub wręcz szkodliwe dla osób wysokich. Zbyt niska wysokość blatu powoduje, że garbimy się podczas pracy.
 • W przypadku niektórych firm, gdzie stanowiska nie są przypisane do konkretnego pracownika tylko korzystają z niego różne osoby w ciągu dnia, regulacja wysokości blatu może im zapewnić właściwe warunki do pracy. Dodatkowo połączenie biurka z regulowaną wysokością blatu z bieżnią do chodzenia, które coraz częściej pojawiają się w biurach, pozwala na połączenie przyjemnego z pożytecznym, czyli ruchu w pracy.
 • Należy pamiętać, że siedząc przy biurku, ramiona powinny być ułożone wzdłuż tułowia i zgięte pod kątem 90 stopni, ręce zaś powinny swobodnie spoczywać na blacie.
 • Częsta zmiana pozycji podczas pracy pozwala uniknąć chorób określanych jako choroby cywilizacyjne, do których możemy zaliczyć problemy z nadwagą, problemy z sercem, bóle pleców.
 • Zmiana pozycji podczas pracy 3-4 razy w ciągu godziny może wiązać się z łatwiejszym znoszeniem stresu, poprawia funkcjonowanie metabolizmu i zwiększa ilość tlenu docierającego do mózgu.
 • Osoby, które poruszają się w trakcie pracy i na przykład cześć dnia pracują na stojąco, są bardziej efektywne.
 • Biurka z regulowaną wysokością blatu mogą być doskonałym miejscem do pracy zespołowej; zwiększamy efektywność i kreatywność pracy w grupie, unikamy efektu „przysypiania zespołu” .

 

 

 

 

 

 

 

 

Uchwyt do monitora – drobny element, który może poprawić standard i warunki pracy.

 • Monitor powinien być ustawiony na wprost użytkownika. Górna krawędź monitora znajdować się powinna nieco poniżej linii wzroku, a środek ekranu na linii swobodnego patrzenia. W praktyce pod kątem 15° – 20° poniżej płaszczyzny oczu. Powierzchnia ekranu odchylona do tyłu 5° do 10°.
 • Odległość monitora od oczu powinna pozwalać na objęcie wzrokiem całej jego powierzchni, bez konieczności kręcenia głową. Jest więc ściśle powiązana z rozmiarem monitora. W praktyce odległość wynosi od 50 do 100 cm.

 

 

 

 

 

 

 

 • Aby zapobiec odblaskom, monitor powinien mieć matowy ekran i być ustawiony bokiem do okna lub silnego źródła światła.
 • Monitor powinien być wyposażony w uchwyt lub odpowiednią podstawkę zapewniające właściwą regulację wysokości tj. możliwość pochylenia ekranu o 20° do tyłu i 5° do przodu oraz obrót wokół własnej osi co najmniej o 120° – po 60° w obu kierunkach.
 • Przy pracy z tekstem w formacie A4 zalecana jest funkcja pivot, czyli możliwość obrotu płaszczyzny monitora o 90° w prawo.

 

Dobór „zdrowego wyposażenia” biura to ukłon w stronę pracownika. Okazanie dbałości o jego zdrowie, standard miejsca pracy ale to również jeden z czynników zapewniających „wydajność” w pracy.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go znajomym: